SF6, pátek 8. 4. 2016
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Machovský – Moravčík, Jeřábek, Špaček, Kadlec, Pulpán Kubka, Sklenička – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson, Bližňák, Kratěna (C) – Svoboda, Preisinger, Lev – Poletín, Přikryl, Hollweg – Suchý. Trenér: Michal Straka.
Sparta: Pöpperle – Polášek, Eminger, Barinka, Hrbas, Mikuš, Švrček, Kalina – Buchtele, Hlinka (C), Forman – Kumstát, Pech, Sabolič – Kudrna, Klimek, Hamilton – Hlaváč, Dragoun, Netík – Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 1. Bližňák (Kratěna), 60. Pulpán (Jeřábek, Kracík) – 7. Polášek (Hlinka, Forman), 33. Barinka (Mikuš), 73. Pech (Kumstát, Netík). Rozhodčí: Hodek, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8 236 (vyprodáno). Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Machovský – Pöpperle. Konečný stav série: 2:4
Hokejisté Sparty se probojovali po devíti letech do finále extraligy. Plzeň porazili v pátek večer na jejím ledě 3:2 v prodloužení, a v celé sérii tak uspěli poměrem 4:2 na zápasy. Postup sparťanského týmu zařídil ve třinácté minutě prodloužení Lukáš Pech. Gólově se na vítězství podíleli také obránci Adam Polášek a Michal Barinka. Ten navíc překvapil parádní kličkou mezi bruslemi. Ve finále se Sparta střetne s dosud suverénním Libercem. Bitva o titul začně ve čtvrtek 14. dubna na severu Čech.

Zajímavé momenty přinesla hned první minuta šestého utkání semifinálové série. Po třiceti sekundách hry rozhodčí přerušili hru, protože na led u plzeňské střídačky se sneslo několik konfet, kterými domácí fanoušci uvítali svůj tým opět v domácí hale. Následně sparťanský brankář Pöpperle nerozehrál ideálně podél mantinelu, puk vybojoval Kratěna a našel před brankou Mária Bližňáka. Ten v čase 00:37 poslal Plzeň do vedení 1:0. Rychlý gól domácí hokejisty povzbudil a Sparta měla problémy s tím, aby se vůbec dostala ze svého obranného pásma. To se jí nakonec povedlo při vyloučení Jeřábka a hned její první větší šance skončila gólem.

9
Tolik let čekala Sparta na postup do finále extraligy (od ročníku 2006/07).

V 7. minutě vyrovnal na 1:1 Adam Polášek po přihrávce od Hlinky. Sparťanský obránce si sjel do předbrankového prostoru a Machovského překonal po kličce do forhandu střelou k levé tyči. Pak ale nastaly pro Spartu krušné chvíle. Po vyloučení Hlinky a Barinky hrálo mužstvo trenéra Josefa Jandače minutu a půl dlouhé oslabení tři na pět hráčů. Po vyloučení Hrbase, který už v přesile jediného muže na poslední chvíli zabránil plzeňské dorážce, se sparťané ubránili i další, tentokrát pouze 18 sekund dlouhé dvojnásobné přesilovce. Machovský následně ve velkých šancích vychytal v souboji jeden na jednoho Buchteleho a po něm i Pecha.

Do druhé třetiny si Sparta přenesla přesilovou hru, ale i když vyloučení Pulpána nepotrestala, početní převaha jí pomohla v tlaku. Plzeň měla zkraje druhé dvacetiminutovky vůbec problémy s disciplínou. Nedovoleně si počínal také Preisinger, a poté hráli domácí dokonce v šesti. Po tomto prohřešku servíroval Pech puk před branku na Kumstáta, který ale tečí minul levou tyč. Neujala se ani střela Saboliče z mezikruží. Na straně Pöpperleho obkroužil téměř dvakrát celé útočné pásmo Lev, ale skulinu ke střele nenašel. Dvojici Sabolič – Klimek překazil zakončení v přečíslení dvou na jednoho obránce Kadlec.

Ve 32. minutě splatil Spartě své předešlé vyloučení za strkanici s Kratěnou ve velkém stylu Michal Barinka. Po návratu do hry se dostal do úniku a předvedl parádní blafák. Na modré čáře si převzal puk, metr před Machovským si kotouč pustil do protisměru jízdy a s hokejkou mezi bruslemi překonal plzeňského brankáře střelou mezi ruku a tělo. Sparta měla více šancí. Po Kumstátově individuálním zavezení kotouče do útoku pálil Pech, jenže jeho střelu mířící do pravého horního rohu branky zastavila hrana lapačky domácího gólmana. Následně se ve stejné akci dostal k dorážce Hrbas, který nastřelil brusli projíždějícího Pecha. Po druhé třetině byl stav zásluhou sparťanských obránců 2:1 pro Pražany.

Třetí část začala průnikem Saboliče a Pecha do útočného pásma, kde jim domácí obránci nechali hodně prostoru na modré čáře. Machovský jejich nájezd s nevýrazným zakončením vykryl. Na druhé straně zaduněla o Pöpperleho vyrážečku střela Svobody příklepem od modré čáry. Brankář Sparty o chvíli později vychytal Kubalíka najíždějícího si z levé strany, který tísněn obráncem mířil k bližší tyči. Sparťanští obránci v zápase nepouštěli plzeňské hráče do vyložených šancí, blokovali střely, a tím Pöpperlemu značně zlehčovali práci. V polovině třetiny našel Hlinka na modré čáře úplně volného Formana, jehož kličku do backhandu ale Machovský s velkým přehledem vychytal.

Plzeňský strážce branky držel svými zákroky naděje domácího týmu na sedmý duel. Ve vyložené šanci vychytal Buchteleho osamoceného před brankovištěm i dorážku Hlinky. Tři minuty před koncem se ocitl ve velké šanci Johnson, ale z pravé strany netrefil sparťanskou branku. Puk prosvištěl kolem pravé tyče a skončil na zadním mantinelu. Plzeň si vzala oddechový čas a zkusila to bez brankáře se šesti hráči v poli. Už to vypadalo, že domácí vyrovnat nestihnou, ale 56 sekund před koncem základní hrací doby se to podařilo Lukáši Pulpánovi. Plzeňský obránce se trefil pod horní tyčku po přihrávce Kubalíka zpoza branky – 2:2.

Prodloužení zápasu už se neslo v rytmu rychlých protiútoků. Na straně Plzně měl velkou příležitost Kratěna, ale v mezikruží se nakonec ukličkoval, na druhé straně Machovský vyrazil střelu Hlinky i Saboliče. Na střelu Lukáše Pecha k levé tyčce po individuální akci před brankovištěm už ale nestačil. Ve třinácté minutě prodloužení tak skončila Plzni sezona.

Sparta tak postoupila po celkovém stavu série 4:2 do finále extraligy, kde změří své síly s Libercem.

Michal Straka (Plzeň): "Začali jsme dobře a dali jsme gól. Pak jsme dostali gól v oslabení. Měli jsme minutu přesilovku pět na tři a přišly i šance, které jsme ale bohužel neproměnili. Pak jsme dostali gól po naší přesilovce. Do třetí třetiny jsme stáhli hru na tři lajny a zkusili to vabank, Sparta tam měla samozřejmě nějaké brejky a mohla to rozhodnout, což se jí nepodařilo. My jsme pak srovnali v power play, za což jsme byli hrozně rádi. V prodloužení jsme to chtěli posunout ještě zpět do Prahy. Měli jsme tam na začátku dvě velké šance, které jsme bohužel neproměnili a nakonec to proměnila Sparta. Jsme zklamaní, ale to se nedá nic dělat."

Josef Jandač (Sparta): "Neměli jsme úplně nejlepší vstup do utkání a rychle jsme prohrávali 0:1, ale pak jsme proměnili přesilovku. Pak jsme ustáli hlavně ta oslabení ve třech. To bylo pro utkání klíčové, že jsme nepustili Plzeň do většího vedení. Dali jsme pak gól od Michala Barinky, když se vracel z trestné lavice. Pak jsme se dostali pod tlak, ale myslím, že třetí třetinu jsme zvládli docela dobře. Bohužel v power play jsme inkasovali. Bylo pro nás pak podstatné dát svěšené hlavy nahoru a porvat se o postup v prodloužení. To se povedlo a jsme nesmírně šťastní."