SPA - LIB 5:4sn - Nájezdy rozsekl Buchtele

20., středa 18. 11. 2015
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Lukáš – Čajkovský, Barinka (A), Eminger, Švrček, Hrbas, Mikuš – Buchtele, Klimek, Netík (A) - Kumstát, Hlinka (C), Sabolič - Kudrna, Cingel, Hamilton - Forman, Pech, Procházka. Trenér: Josef Jandač.
Liberec: Schwarz - Ševc, Šimek, Ulrych, Derner, Plutnar, Výtisk (C), Havlín - Řepík, Vampola (A), Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič (A) - Valský, Jelínek, Krenželok - Špaček, Lakatoš, Vlach. Trenér: Filip Pešán.
Branky a nahrávky: 27. Buchtele (Čajkovský, Netík), 35. Buchtele (Netík, Mikuš), 36. Čajkovský (Hlinka), 59. Sabolič (Hlinka), rozhodující sam. nájezd Buchtele - 21. Řepík (Birner, Havlín), 22. Bulíř (Radivojevič), 50. Ševc (Vampola, Birner), 50. Řepík (Birner, Ševc). Rozhodčí: Hribik, Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:8. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7628. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 5:4. Nejlepší hráči zápasu: Buchtele - Řepík.
Po první bezbrankové třetině přišla v té druhé pořádná přestřelka. Nejprve šli Bílí Tygři do vedení dvěma góly během necelé minuty, poté přišel sparťanský obrat režírovaný Janem Buchtelem a Michalem Čajkovským. Další zvrat v utkání plném potyček přišel na straně Tygrů, kteří šli dvěma góly během 30 sekund znovu do vedení. Díky vyrovnání Roberta Saboliče dospělo utkání do prodloužení a nakonec i do samostatných nájezdů, které rozhodl v šesté sérii hrdina zápasu Jan Buchtele, jenž dosáhl prvního hattricku kariéry.

Bílí Tygři byli v prvních chvílích zápasu aktivnější, domácím téměř nedovolovali přechod přes střední pásmo. Později se však Sparta do šancí probojovala, v jedné z nich se ocitl například Procházka, Schwarz ovšem situaci kontroval. Pražané brzy převzali ve hře iniciativu a drželi se na puku, soupeři zahrozili dokonce i ve vlastním oslabení.

Obrovskou příležitost měl v závěru první třetiny Kudrna, který zkoušel kličku na libereckého gólmana z bezprostřední blízkosti, ten byl ovšem připraven. Svěřenci trenéra Jandače měli v této části ještě k dispozici přesilovou hru, během níž dokonce došlo k potyčce mezi Buchtelem a Vlachem, oba vyfasovali dvě minuty.

Hned v úvodní minutě druhé dvacetiminutovky šli Tygři do vedení. Birner nahodil kotouč od modré čáry na sparťanského brankáře, který ho vyrazil před sebe, kde číhal Michal Řepík, jenž zametl puk do odkryté části klece. A o minutu později zvyšovali hosté už na 2:0, když po chybné rozehrávce Sparty oblafl Lukáše Michal Bulíř.

Domácí mohli vzápětí srovnat, jenže kapitán Hlinka položeného Schwarze nepřekonal. Povedlo se jim to až o několik chvil později v početní výhodě. Po kombinační hře v útočné třetině se k puku dostal na modré čáře obránce Čajkovský, jehož dělovku usměrnil do sítě Jan Buchtele.

Sparťané stihli v té samé periodě dvěma slepenými brankami otočit skóre ve svůj prospěch. Nejprve si Netík mazaně počkal na najíždějícího Jana Buchteleho a ten neměl problém ležícího Schwarze překonat. Následně ho překonal tvrdou ránou pod lapačku od modré i Michal Čajkovský.

Na začátku třetí třetiny se musel hostující brankář opět hodně činit, v jedné chvíli zkoušelo štěstí hned několik domácích hráčů rychle po sobě, puk ale za Schwarzova záda nedotlačili. Zato Liberečtí se pak dlouho snažili o vyrovnání, což se jim také povedlo v přesilové hře, když přes skrumáž těl poslal kotouč do horního kouta branky Martin Ševc.

Netrvalo dlouho a Severočeši využili i další početní výhodu. Po Birnerově teči se k puku dostal Michal Řepík, který využil momentu, kdy se Lukáš přesouval, a uklidil kotouč do branky. Sparťané se pak jen velmi těžko dostávali přes střední pásmo. Necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby ale Sparta přeci jen ještě udeřila. Pražané chtěli za každou cenu bodovat a v přesilovce si vytvořili tlak, v němž Robert Sabolič zacílil z mezikruží na levý růžek Schwarzovy svatyně, čímž dovedl hru do prodloužení.

V nastaveném čase byla sice k vidění spousta šancí na obou stranách, i přesto však vítěze musely určit samostatné nájezdy. V nich rozhodl až v šesté sérii střelec večera Jan Buchtele, který překonal Schwarze střelou k levé tyči. To Spartě vyneslo bonusový bod, který ji posunul v tabulce na třetí místo.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme nechytili začátek, ale potom jsme to otočili. Začali jsme se srážet a být aktivnější, měli jsme tam několik šancí na odskočení do dvougólového vedení. V poslední třetině jsme měli několik oslabení po sobě, na ty fauly se musím ještě podívat, některé jsem dost dobře neviděl. Soupeř to otočil, my jsme v přesilovce v závěru vyrovnali a pak jsme taky jednou uspěli na penalty. Nesbírali jsme dosud moc druhé body, remíz máme hodně a druhé body nám chybí.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Odehráli jsme zápas dvou tváří. V první třetině jsme byli vyrovnaným týmem, zpočátku druhé třetiny jsme vstřelili dva góly a začali jsme se dostávat do tlaku, ale za stavu 2:0 jsme přestali hrát a začali jsme v hokeji podvádět. Přestali jsme hrát poctivý hokej a Sparta začala zápas otáčet. Kdybychom ve druhé polovině druhé třetiny dostali góly třeba až na 6:2, tak jsme zápas úplně odevzdali. Ve třetí třetině jsme hru zase srovnali a začali hrát opět poctivý hokej. Chybou byl náš faul dvě a půl minuty před koncem. Rozhodl o tom, že jsme nezískali více než jeden bod, ale i za ten jsme při tom průběhu rádi.