SPA - PLZ 3:4 - Jarůškův hattrick nestačil

16., pondělí 11. 2. 2019
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Machovský – Piskáček (C), Delisle, Kalina, Pavelka, Dvořák, Košťálek – Buchtele, Klimek, Kudrna – Jarůšek, Pech (A), Forman (A) – Smejkal, Klíma, Rousek – Beran, Sill, Černoch.
Plzeň: Frodl – Pulpán, Vráblík, Allen, Kaňák, Moravčík – Preisinger, Pour, Kovář (A) – Gulaš (C), Straka, Kodýtek – Eberle, Němec, D. Kindl – Kantner, Nedorost, Indrák (A).
Branky a nahrávky: 8. Jarůšek (Forman, Piskáček), 21. Jarůšek (Košťálek), 50. Jarůšek (Pech) – 22. Kodýtek (Allen, Eberle), 45. Pour (Gulaš, Moravčík), 53. Eberle (Preisinger), 56. Nedorost (Indrák, Kaňák). Rozhodčí: Šír, Kika – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 818. Střely na branku: 29:40. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Richard Jarůšek - Václav Nedorost.
Sparta se utkala s Plzní podruhé v osmi dnech, tentokrát v rámci dohrávky 16. kola. A podruhé se radovali Západočeši. Domácí borci předvedli bojovný výkon a díky hattricku Richarda Jarůška dlouho drželi ve vedení. Plzeň ale v závěru zvrátila duel na svou stranu. Rozhodující zásah padl za Machovského záda po odrazu od brusle Václava Nedorosta.

Utkání začalo poměrně svižně a od prvních vteřin se museli mít oba dva maskovaní muži na pozoru. Do první větší šance se ve čtvrté minutě dostal sparťanský bek Košťálek, zblízka ale na Frodla nevyzrál. Skóre se poprvé měnilo v osmé minutě. Domácí kapitán Piskáček rozjel celou akci, Forman na modré přiťukl puk Richardu Jarůškovi, vousatý útočník se prodral mezi obránci a bravurně překonal Frodla. Za minutu mohl srovnat Němec, leč na Machovského nevyzrál. Vzápětí jen těsně minul plzeňskou branku Pech. Druhá půlka zahajovací třetiny patřila i díky dvěma přesilovkám Plzeňským. Domácí ale skvěle bránili a nenechali Plzeň vytvořit si gólovou šanci. Naopak sami hrozili z brejků.

Začátek druhé třetiny byl velmi divoký. Plzeň nedokázala vyhodit z pásma, od modré vyslal Košťálek projektil na Frodla a z dorážky se následně v čase 20:38 prosadil svou druhou trefou Richard Jarůšek. Západočeši ale na nic nečekali a bleskově kontrovali. Jen 43 sekund po druhém sparťanském zásahu snížil na 1:2 Petr Kodýtek. Po skrumáži před Machovského brankou se v mezikruží dostal ke kotouči a ležícího sparťanského brankáře překonal ranou pod horní tyč. Plzeň byla ve druhé periodě lepším týmem. Držela puk na svých čepelích a často zavřela sparťany v pásmu. Machovský musel několikrát vytasit záchranný zákrok. Domácí se soustředili na rychlé, nebezpečné protiútoky.

I závěrečná část přinesla svižný, zajímavý hokej. Obě dvě strany si vytvořily několik slibných příležitostí. A ve 45. minutě se jedna z nich proměnila v branku. Gulaš přenechal na středu puk Jakubu Pourovi, jenž přesnou, tvrdou ranou poslal kotouč o břevno za brankovou čáru. Platnost gólu ještě musel potvrdit videorozhodčí. Srovnáno 2:2. Ve 48. minutě se ze strany hnal plzeňský Gulaš sám na Machovského, strážce domácí svatyně však skvěle vypíchl hostujícímu kapitánovi puk hokejkou.

O dvě minuty později Richard Jarůšek dovršil hattrick! Po Pechově zadovce si nabruslil zpoza brány do mezikruží, objel ležícího plzeňského beka a s klidem prostřelil Frodla k tyči. V 53. minutě šla Plzeň do oslabení, a domácí tak měli ideální příležitost pojistit si vítězství. Jenže se stal opak. Jan Eberle dostal parádní přihrávku do samostatného úniku od Preisingera a střelou do šibenice vyrovnal na 3:3. V čase 55:21 se puk odrazil od brusle Václava Nedorosta za Machovského, a Plzeň tak dokonala obrat. I tuto trefu musel schválit videorozhodčí. V závěru Pražané nevyužili přesilovou hru, a Plzeň si tak odváží tři body.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Plzeň byla lepší, byla více na puku, více hrála v útočném pásmu, měla více střel i šancí. My jsme ale měli šanci získat body, i tři. Hráli jsme dobře v obraně, Machovský byl dobrý. Udělali jsme ale chyby v kritických situacích, a přestože nebyly smrtelné, dobrý tým je dokáže využít a Plzeň takový tým je. Jsme zklamaní, tvrdě jsme makali, ale je to stejné jako v předešlém vzájemném zápase. Minule jsme získali bod, teď ne. Plzeň má jeden z nejsilnějších týmů v lize, my se teď musíme soustředit na další důležitý zápas, který nás čeká ve středu v Pardubicích. Musíme koukat dopředu.“

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): „I když jsme velkou část zápasu výsledkově tahali za kratší konec, prohrávali jsme, tak si myslím, že naše výhra je zasloužená. V zápase jsme byli aktivnějším a lepším týmem, vypracovali jsme si více šancí. I když někdy takové zápasy nedopadnou, tak dnes se to myslím spravedlivě otočilo na naši stranu.“