Sparta přišla o tři body v závěru zápasu

18., pátek 29. 10. 2004
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza - L. Procházka, Schnábel, J. Řezníček, Dobroň, Jan Hanzlík, Pilař, Richter - Ton, Netík, Chabada - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Olesz, Šindel, Dragoun - Broš, Sivek.

Vítkovice: Prusek - Pavel Kumstát, Philipp, Seman, Malík, Cebák, Rimmel - Irgl, Burger, D. Moravec - I. Padělek, Šimíček, L. Krayzel - Hubáček, J. Štefanka, M. Tomášek - Varaďa, Turek, Krenželok.
Branky a nahrávky: 2. Dobroň (Chabada, Netík), 59. Pilař (Chabada, Ton) - 20. Malík (Seman), 60. Burger (Šimíček, Phillip). Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Šátava. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 4609.
Domácí hokejisté dvakrát v zápase vedli, ale Vítkovičtí dokázali vždy vyrovnat. Skóre otevřel Dobroň a necelé dvě minuty před koncem strhl vedení na stranu Sparty Pilař. Přesto po třiceti vteřinách dokázal srovnat na 2:2 Burger.

Prořídlé tribuny neviděly příliš atraktivní hokej. Sparta s trápícími se Vítkovicemi vedla po celý zápas tuhý boj. Hned ve 2. minutě dojel Dobroň Chabadavo nahození. Vybruslil si z rohu kluziště až před Pruska a nad jeho ramenem otevřel účet zápasu. Domácí gól nabudil. Hned vzápětí mohl skórovat Olesz, ale ležícího Pruska nepřehodil. Na druhé straně se probíjel Burger, kterého včas odzbrojil Hanzlík. Sivek s Brošem sami přes Pruskovou klecí nezakončili ideálně. Domácí střídali šanci za šancí. Netíkovu ránu do odkryté klece zastavila brusle Cebáka. První větší šance Vítkovic přišla při vyloučení Nedvěda. Vyrvnat mohl Turek a Moravec, pozorného Břízu však nenachytali. Na sparťanskou oporu mezi tyčemi nevyzrál ve veliké šanci ani Padělek, který nadvakrát nepřehodil jeho beton. V oslabení ujel Výborný, zmátl Pruska, objel si branku, ale zakončení mu zkazil vrátivší se obránce, který posunul brankovou konstrukci. Zámořský útok zamkl hosty v obranném pásmu z čehož pramenil po minutě faul Turka. V početní výhodě se několikrát ocitli na dostřel vítkovické branky Ton s Netíkem, ale Pruska nepřekonali. Poté se utrhl znovu Padělek, ale tváří v tvář Břízovi neuspěl. Ve 20. minutě pykal na trestné lavici Chabada, když se Ostravanům povedlo poprvé v zápase srovnat skóre. Od modré tvrdě vystřelil Seman, kotouč se odrazil na hůl reprezentanta Malíka, který pod Břízou zasunul puk do branky.

Druhou třetinu začali lépe domácí. Po sólu Broše měl na hokejce gól Olesz, ovšem branka znovu nebyla na svém místě. Malíkovu střelu z kruhů ukryl Bříza v náruči. V oslabení zblízka nezamířil přesně Ton. Střelou z vhazovaní protáhl strážce vítkovické svatyně Hlaváč. Ve hře čtyř proti čtyřem uháněl na Pruska Ton, jeho pokus se však mezi tyče nevešel. Bříza se zaskvěl při šanci Tomáška, který se proháčkoval až před domácí branku. Stejnou mincí oplácel na druhé straně Sivek. Zhruba v polovině zápasu zamkli Sparťané na dlouhé chvíle Vítkovice před Pruskem, ale vstřelit branku se nepodařilo ani Hlaváčovi, který k ní měl nejblíže. Burger se dral mezi obránci Sparty, ale opět si vylámal zuby na Břízovi. Po kombinaci s Hlaváčem nadvakrát pálil ze slibné pozice Pilař, avšak neúspěšně. Účet druhé třetiny uzavřel ranou z křídla Irgl.

Třetí třetinu načal Netík, který si kličkoval cestu k Pruskovi, ale nezbyly mu síly na zakončení. Smolař Ton podruhé v zápase jel sám na Pruska, ale vítkovický gólman vyšel ze souboje znovu vítězně. Střelu Schnábela tečoval Sivek, Prusek připravený. Při hře ve čtyřech na obou stranách zlikvidoval největší šanci Vítkovic akrobatickým zákrokem Bříza. Rána Moravce zůstala rovněž ve výstroji domácího brankáře. Výbornému se nepodařilo protlačit kotouč pod tělem ležícího gólmana Ostravy. Zpoza obránce Kumstáta střílel Ton, z úhlu se pokoušel překvapit Pruska Olesz. Po pěkné kombinaci mladíků Netíka s Oleszem se puk zastavil v lapačce Pruska. V 59. minutě vybojoval Ton puk za brankou pro Výborného, který našel přesně najíždejícího Pilaře. Ten vystřelil nad Pruskovo rameno a poslal Spartu do vedení. Za třicet vteřin bylo znovu srovnáno. Ve vítkovické power play se domácí hráči zapomněli ve středním pásmu, po chybě Pilaře zachytil puk Philipp. Ten viděl Šímíčka, který jel s Burgerem na osamoceného Richtera. Přečíslení zakončil gólem Burger. Na řadu přišlo prodloužení.

Nastavených pět minut se hrálo v režii Sparty podobně jako celé utkání. V přečíslení Netíka s Oleszem prvně jmenovaný přestřelil. Výborný si vyměnil puk s Tonem, který trefil tyč. A do třetice po kombinaci Hlaváče s Brošem se puk zastavil na betonu brankáře Ottawy dočasně ve službách Vítkovic.

Ohlasy trenérů:

Slavomír Lener (Sparta): "Zápas jsme podcenili. V první třetině jsme se dostali lehce do vedení, hráli dobře prvních deset minut a měli další tři čtyři gólové šance. Lehkovážností jsme je neproměnili a zápas se otočil proti nám."

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Začátek byl z naší strany hodně špatný. Od druhé třetiny jsme se ale zlepšili a věřím, že tento výsledek jim pomůže k lepším výkonům. Věděli jsem, že Sparta dokáže v závěru otáčet zápasy a na to jsem se snažil hráče i upozorňovat. Přesto se jí to málem podařilo. V prodloužení jsme už chtěli hrát vabank, protože vzhledem k našemu postavení oproti Spartě jsme potřebovali hrát o ten druhý."