Vítězstvím nad Litvínovem si Sparta upevnila vedení

19., neděle 31. 10. 2004
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Bříza - Richter, Jan Hanzlík, J. Řezníček, Dobroň, L. Procházka, Schnábel - D. Výborný, Broš, Netík - Ton, J. Marek, Chabada - Olesz, J. Šindel, Dragoun - Pilař, Sivek, Kotrla.
Litvínov: Jarina - Šlégr, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Hranáč, Ťupa, L. Řezníček, Klobouček - Kůrka, Reichel, Ručinský - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - L. Havel, Branda, Gombár - Přeučil, Hreus, Sklenička.
Branky a nahrávky: 5. Broš (Netík, Dobroň), 7. Richter (Ton) - 18. Branda (Reichel, Šlégr). Rozhodčí: Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 3:7, navíc Jan Hanzlík - Šlégr oba 5 min. a do konce utkání, Reichel 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6275. Třetiny: 2:1, 0:0, 0:0.

O výsledku rozhodla první třetina, kdy v rozmezí minuty a půl vsítili gól Broš a Richter. Na konečných 2:1 snižoval na konci první části litvínovský Branda. Sparta vyhrála 2:1 a o tři body vede extraligovou tabulku.

Domácí hokejisté začali utkání ve velkém tempu. Do první formace se přesídlil Michal Broš, který se hned v první minutě blýskl šancí. Jarina však zakročil rozklekem včas. Ani nově složená druhá pětka nezahálela. Po přihrávce Netíka ukličkoval Výborný čtyři protihráče, ale při zakončení byl faulován Škoulou. Přesilová hra Spartu paradoxně přibrzdila. Kromě střely Richtera, se kterou měl Jarina problémy nic jiného na soupeře nevymyslela. Za hákování pykal na trestné lavici Ton, když domácí hokejisté vstřelili první gól. V 5. minutě ujel Netík, mezi kruhy přenechal puk najíždějícímu Brošovi, který se ranou z první nemýlil. O 92 vteřin později si nabruslil Ton před branku Chemopetrolu, vypálil a jeho střelu dorazil do klece osamocený Richter. V další šanci se ocitl Olesz, když uháněl sám na strážce litvínovské svatyně, ale dotírající bek mu nedovolil zakončit přesně. Brošův bekhend doplachtil na hokejku Netíka, ale ten v jasné šanci přestřelil. S Kůrkovou střelou zápěstím Bříza problémy neměl, naopak si poradil i s dalším pokusem Ručínského. Dobroňův pokus z bezprostřední blízkosti ani Markova šance za Jarinou rovněž neskončili. Branda s Hüblem dělali chvíli dusno před Břízou z čehož vyplynul nedovolený zákrok Pilaře. Sparťanský brankář v přesilové hře pochytal šance Šlégra a Ručinského , ale na gól Brandy v 18. minutě již nestačil. Reichel vyhrál vhazování, Šlégr tvrdě vystřelil a pohotový Branda zakončil. Chemopetrolu po vstřeleném gólu narostla křídla. Ručínský zblízka přestřelil, prázdnou branku domácích netrefili postupně Reichel ani Trávníček.

Druhá část byla na šance chudší než ta úvodní. Ton sám před Jarinou bekhendem minul branku. Hübl nadvakrát ve vyložené šanci Břízu nepřekonal. Hranáč netrefil kotouč před vlastním brankářem a tak mohl skórovat Sivek. Ten však na Jarinu nevyzrál. Pěknou kombinaci předvedl Chabada s navrátilcem do sestavy Markem, ale druhý jmenovaný nepřehodil beton soupeřova brankáře. Chabadova ostrá rána štípla Jarinu v rukavici. Největší problémy dělal Spartě zámořský útok Ručinský – Reichel – Kůrka. Ale ani ti ve druhé třetiny z tlaku před domácí brankou nic nevytěžili. Skóre se neměnilo ani po souhře Výborného s Brošem. Po ose Netík – Marek se kotouč dostal na hůl Tona, který Jarinu nepřekvapil. Kotrla mířil do horní poloviny branky, ale tam měl Jarina připravené rameno. Na konci prostředního dějství mohla Sparta vsítit gól v přesilové hře, ale ta jí nevyšla podle představ.

Do posledního dějství vstoupil lépe Litvínov. Chemopetrol hnaný touhou po vyrovnání ostřeloval domácí branku. Ručinského pokus zlikvidoval Bříza, Kubinčákovy dorážky potrestal Richter. Rozhodčí Smeták třemi rychle po sobě jdoucími přesilovkami nabídl Spartě možnost zlomit utkání v její prospěch. Pražané přečíslili litvínovské, ale Ton branku netrefil. Tečovaná střela Pilaře ani pokus Výborného se také neujaly. Sparťanské trápení v početních výhodách dokonal Marek, který ve vyložené šanci nepřehodil beton hostujícího gólmana. Při plném počtu hráčů na ledě promarnili příležitost Kubinčák s Trávníčkem. Na druhé straně ujížděl po křídle sám Netík, ale střelou do protipohybu Jariny pouze přestřelil. Po několika chybách Pilaře mohli srovnat nejprve Kůrka a poté také Branda. Při power play hostů zkoušel dvakrát prostřelit sparťanského veterána Škoula, neprosadil se ani Reichel. V závěru zpestřili utkání bitkou Šlégr s Hanzlíkem. Oba kohouti si odnesli trest do konce utkání za hrubost. Utkání symbolicky ukončil kapitán Litvínova Reichel, který neudržel nervy na uzdě a odnesl si desetiminutový trest.

Marian Jelínek (Sparta): "Dnes jsme utrpěli vítězství. Z naší hry se vytratila ladnost a lehkost a Litvínov byl dnes hokejovější. Byl velmi zdatným soupeřem a my jsme měli štěstíčko, že neproměnil gólové šance. Z naší strany je to zápas, na který budeme chtít rychle zapomenout. Získali jsme ale body a historie se neptá, jak. To je pro nás důležité."

Josef Beránek (Litvínov): "K zápasu nemám, co říci. Hráli jsme na Spartě a prohráli. Nevím, co si mohu dovolit říci a co ne, takže se mě zeptejte za týden, až budu moci mluvit více."