UNL - SPA 1:0 - Spartu skolil jediný střelec

přát., úterý 29. 8. 2006
Ústí nad Labem - Sparta UNL - SPA
Ústí nad Labem: Fikrt - Nádašdi, Grof, Ficenc, Hořava, Zápotočný, Houdek, Jan Kudrna, Suchánek – Hulva, Pazourek, Antoš – Ivan, Slížek, Klimt – Švagrovský, Přeučil, Vítek – Kloz, Klobouček, Jiří Kudrna.
Sparta: Přikryl - Černošek, Mrázek, Vykoukal, Hanzlík, Tabaček, Benýšek, Protivný - Dragoun, Langhammer, Netík - Hromas, Vrbata, Kratěna - Podlešák, Hertl.
Branky a nahrávky: 56. Pazourek (Antoš). Rozhodčí: Florián - Merc, Novák. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2800.
Odveta za loňskou vysokou porážku Spartě na severeu Čech nevyšla ani letos. Průběh zápasu byl sice zcela opačný, přesto Pražané odjíždějí z Ústí nad Labem s prázdnou. Bezbrankový stav vydržel ve Lví Areně téměř 56 minut, než se v oslabení utrhla dvojice Antoš - Pazourek a druhý jmenovaný jedinou brankou zápasu rozhodl o vítězství domácího Slovanu. Holešovičtí v přípravném období utržili druhou prohru a uťali tak sérii pěti zápasů výher v řadě. Úspěšnější byla v utkání Sparta pouze v samostaných nájezdech, když uspěli Kratěna a Dragoun.

Od úvodního hvizdu byla nebezpečnější Sparta, už ve 3. minutě prověřil Fikrta z blízka Netík. Brzy na to hráli hosté navíc ještě přesilovku, domácí se tlaku ubránili. Na začátku 9. minuty projel celým kluzištěm Klimt, Přikryl jeho pokus kryl. Vzápětí zahrozili i domácí, a hned z toho byla výhoda přesilové hry. Ani hokejisté Sparty ale změnu skóre nepřipustili. Další pětiminutovka přinesla poměrně vyrovnanou hru. V 16. minutě dostali hosté další výhodu přesilové hry, když Netíka přidržel Grof. Kromě zvuku boční konstrukce domácí svatyně se nic zajímavého neurodilo.

Na začátku druhé třetiny dohrávali hosté přesilovou hru. Vytvořili si velký tlak, mírnou převahu udrželi i v následné hře s plným počtem hráčů. Ve 23. minutě se před Přikrylem vytvořil závar, vítězem byl ale brankář Sparty. Další horké chvilky zažívali domácí při dalším oslabení ve 27. minutě. Poté se hra postupně vyrovnala. Ve 33. minutě, při domácí přesilovce, měl gól na hokejce Pazourek. Přikryl ale včas machl do volného prostoru lapačkou, v níž letící kus černé gumy schoval. Podlešák ještě krosčekoval někoho ve žlutém dresu, a tak dostali Lvi možnost hrát 92 vteřin dvojnásobnou přesilovku. Ta se jim ale hrubě nepovedla a hosté se bez větších problémů ubránili. S přibývajícími minutami se hra stávala čím dál větším bojem o každou píď ledu. V poslední minutě druhé třetiny dostal pas mezi obránce Hulva, ale pustil si kotouč moc daleko a jeho pokus z úhlu Přikryl bez potíží chytil.

Úvod závěrečného dějství patřil spíše domácím, hrálo se převážně před brankou Sparty. Ve 43. minutě vybojoval puk za brankou Kloz, obloukem vyjel před Přikryla, ale brankář Sparty si s jeho pokusem poradil. O 2 minuty později si najel na přihrávku před brankoviště Podlešák, Fikrt se ale vyznamenal. Mezi 46. a 50. minutou se na trestnou lavici dvakrát po sobě podíval Zápotočný, čtveřice jeho spoluhráčů ale větší problémy nepřipustila. Jednu z největších šancí hostů měl v 51. minutě Vrbata. Po jeho brejku ale zůstal Fikrt i nadále nepřekonán. Že zápas rozhodne jedna z mnoha přesilovek se potvrdilo v 56. minutě. Po chybné rozehrávce se rozjela hned trojice domácích hráčů na jediného hráče hostí. Antoš těsně před brankovištěm naznačil střelu, nahrál napravo Pazourkovi, jehož volej byl v brance dřív než se Přikryl stihl přemístit - 1:0. Na ledě začaly pracovat nervy, a tak se na trestnou lavici dvířka netrhnou. V čase 59:07, to už obě mužstva hrála v pěti, si hosté vyžádali oddechový čas a poté odvolali brankáře. I přes drtivý tlak v závěrečných vteřinách Lvi těsné vedení udrželi.

Po dohodě obou týmů se po závěrečné siréně jely ještě nájezdy. Za Spartu se trefili Kratěna a Dragoun, za ústecké Janků.

František Výborný (HC Sparta Praha): Víme, že Ústí má kvalitní kádr, že ta jména tam jsou a je vidět, že ten herní projev je zkušený. Současně to ale byla výzva pro ty naše mladé kluky. Herní projev jsme určitě neměli špatný, ale trochu tomu chyběly ty góly. Ta nezkušenost v tom zakončení tam byla. Kluci si osahali, že takhle musí pokračovat. Hrát stále v pohybu, což je přesně to, co je tomu mládí vlastní. Oni toho ještě tolik nenahráli a získávají teprve ostruhy. Výsledek není až tak důležitý a jsem rád, že jsme tu sehráli dobrou partii. Chyběli reprezentanti, Ton, Ptáček a Salfický dostali volno, Hlaváč je trochu zraněný. Dnes jsme chtěli, aby hráli ti mladí, aby potvrdili trénink.

Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): Já pořád říkám, že je to příprava, že výsledky ani nepřeceňuji ani nepodceňuji. Dnes nám to utkání dobře ukázalo, kde máme slabiny. Myslím, že v tom dnešním utkání jsme vytvořili daleko více chyb než s Karlovými Vary. Z pohledu defenzívy tam bylo hodně okének. V obraně celoplošným pojetím mužstva musíme hodně přidat. Zlepšit musíme také přesilovky. Za čtrnáct dní začíná liga. Musíme už stabilizovat sestavu, i když nějaké změny ještě uděláme. Já si myslím, že Sparta sem teď jezdí, abychom ji vždycky nakopli k titulu (smích). Oproti loňsku tu dnes byli ve značně kombinované sestavě. Mají hráče v nároďáku, někoho zraněného. Pro nás je to velmi atraktivní soupeř, a navíc přišlo hodně lidí. Ve čtvrtek hrajeme s Chomutovem. Asi i uděláme nějaké změny v sestavě, ale hlavně doufám, že budeme hrát hned od začátku. Že se zase nebudeme 7 minut dostávat do tempa.